SEO SORGULA
Giriş Yap/Üye Ol
reklam

2021 en iyi Not Alma Uygulamaları

Seo Teknoloji 13.Kas.2021 99 görüntülenme 0 yorum

en iyi not alma uyguygulamasi 2020

Akıllı telefonlarınızın, not tutmak için geliştirilmiş temel uygulamalarında yalnızca yazılı metnin kullanılmasına izin verildiği için bunun oldukça sınırlı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada not alma uygulamaları devreye giriyor. Kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği hemen her özelliği içerisinde bulunduran bu uygulamalar; hazır taslaklar ile listeler yapmayı kolaylaştırıyor, boş not defterlerini dijital biçimde taklit edebiliyor, el yazısı veya eskiz yapmaya olanak tanıyor ve daha birçok özellik sunuyor. Hatta bazı not alma uygulamaları notlarınıza resim, ses veya video ekleme imkanı da tanıyor.

2021 yılı itibariyle mevcut olan en iyi not alma uygulamalarına hep birlikte bir göz atalım.

Evernote

evernote-not-defteri-uygulaması

Evernote, elle yazılmış notları işlemek ve internetten toplanan makaleleri kırpmak için harika bir not alma uygulamasıdır. Ücretsiz olan planda sınırlı özellikler mevcuttur. Bunun dışında iki tane de ücretli planı bulunmaktadır; bireysel kullanıcılar ve iş için.


Araştırma toplamak için en iyi özelliklerinden biri, tek bir tıklamayla metin, resim ve PDF’ler dahil olmak üzere tüm web sayfalarını kaydetme fırsatı sunmasıdır. Bu özellikler için uygulama, Web Clipper uzantısını kullanmaktadır. (Chrome, Firefox ve Safari desteği)

Ek olarak uygulamada; anımsatıcı ayarlama, PowerPoint stili not oluşturma ve kolaj yapma gibi özellikler de mevcut. Ayrıca, iOS sürümünü kullananlar için Siri entegrasyonunu da içeriyor.

Ana Özellikler

 • Çoklu dosya formatlarına sahip.
 • Eğer bir Google Doküman bağlantısı yapıştırırsanız, Evernote satır içi bir Google Drive simgesi oluşturur ve URL’yi dokümanın adı ile otomatik olarak değiştirir.
 • Mobil tarayıcı mevcuttur. Evernote’u, kitap sayfalarının fotoğraflarını çekmek için bir tarayıcı olarak kullanabilirsiniz.
 • Web Clipper Uzantısını kullanmaktadır.
 • Bir sayfadan belirli bir bölümü kırpmak istediğiniz de sayfanın hangi kısmını kırpmak istediğinizi kolayca seçebilir; Tüm sayfa, yalnızca makale metni veya vurgulanan metin seçimi gibi kategoriler ile kırpma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Uyumluluk:

Windows, Mac, Android, iOS, Web

Not: Evernote’u, belgeleri taramak ve araştırma belgelerini kaydetmek için kullanacaksanız, ücretsiz plana dahil olan 60 MB yeterli olmayacaktır. Ayrıca, ikiden fazla cihazda uygulamayı kullanmak veya optik karakter tanıma özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, Premium’a geçmeniz gerekecektir.

Premium üyelikte öğrencilere ilk yıl için %50 indirim uygulanmaktadır. Diğer öğrenci indirimi kullanabileceğiniz servisler için öğrenci indirimi içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Evernote‘u buradan indirebilirsiniz.

Microsoft OneNote

onenote-not-alma-uygulaması

En çok kullanılan not alma programlarından biri de Microsoft’un OneNote uygulamasıdır. Çok sayıda farklı türde metin biçimlendirme seçeneğine ve çizim aracına sahip bir yazılımdır. Bunun yanı sıra, göz atmakta olduğunuz web sitelerinden hızlıca not eklemek için Web Clipper uzantısını kullanmaktadır.

OneNote’u en iyi uygulamalardan biri yapan şey, farklı platformlardaki uygulamalarının kalitesidir. Çünkü, ücretsiz planında bile iki cihazla sınırlandırılmazsınız. Yani, ikiden fazla cihazda ücretsiz olarak bu uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Çok kaliteli bir belge taraması desteğine sahiptir. Ayrıca, çok uzun belgelerden bile metnin istediğiniz bir bölümünü çıkarmanıza olanak tanır.

Ana Özellikler

 • Uygulama tamamen ücretsizdir. Bir “Premium” ya da “özel kullanıcı” seviyesi içermemektedir.
 • Diğer uygulamalarda premium özelliğinde ikiden fazla cihazda uygulamayı çalıştırabiliyorken, OneNote’u ücretsiz olarak sınırsız sayıda cihazda kullanabilirsiniz.
 • OneNote’da metin kutularını ekranın istediğiniz yerine koyabilirsiniz. Bu metinleri renklendirebilir veya çizebilirsiniz. Hatta, not tuttuğunuz alanı çizgili bir defter gibi kullanmak için arka planı değiştirebilirsiniz.

Uygulamanın kullanışsız yanı ise şudur: En son eklediğiniz notu veya en son değiştirdiğiniz not içeriğini görüntüleyememek. Ne yazık ki uygulamada not sıralama seçeneği yok.

Uyumluluk

Windows, Mac, Android, iOS, Web

OneNote‘u buradan indirebilirsiniz.

Simplenote

simplenote-en-iyi-not-defteri-uygulaması

Simplenote’un en çok tercih edilen not defteri uygulamalarından biri olmasının sebebi, notları takip etmeyi kolaylaştıran açık ve basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olmasıdır. Verileri otomatik olarak senkronize eder. Eğer uygulamayı herhangi bir nedenden dolayı indiremezseniz, internet sitesi üzerinden de kullanabilirsiniz.

Etiketleme ve arama araçları, kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabilmesini sağlar. Notlarınızı aynı ekipte veya projede çalıştığınız kişilerle paylaşabilir, yayınlayabilirsiniz. Simplenote, belgelerin önceki sürümlerini yedekler. Böylece her zaman bir önceki sürüme geri dönmenizi mümkün kılar.

Ana Özellikler

 • Tamamen ücretsizdir. Herhangi bir premium seçeneğine sahip değildir.
 • Cihazlar arasında senkronize olur.
 • Notları her değişiklikte yedekler.
 • Notlarınızı Markdown formatında yazabilirsiniz. Yazılarınızı yayımlamadan önce önizleyebilirsiniz.

Uyumluluk

Windows, Mac, Android, iOS, Linux, Web

Simplenote‘u buradan indirebilirsiniz.

Google Keep

google-keep-uygulaması

Google Keep, hem görsel olarak hem de işlevsel açıdan listemizdeki en basit not defteri uygulamasıdır. Bu uygulamayı dijital post-it notları sakladığınız bir yer olarak düşünebilirsiniz.

Notlara etiketleyebilirsiniz, bir renk verebilirsiniz veya notları üste sabitleyebilirsiniz. Hatırlatıcılarla notlarınızı eşleştirerek gerçek zamanlı olarak iş birliği yapabilirsiniz. Ayrıca, yazmak zorunda kalmadan notları dikte ederek de yazabilirsiniz. Yani, Siri’yle konuşur gibi uygulama ile konuşarak, yazmak istediğiniz notu söyleyebilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Tamamen ücretsizdir.
 • Her platformda mevcuttur. Gmail hesabınız sayesinde, her platformdan Google Keep’deki notlarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Duvarınıza post-it yapıştırmak kadar kolay kullanabileceğiniz bir uygulama. Oldukça basit bir arayüze sahip.

Uyumluluk

Web, iOS, Android

Google Keep‘i buradan indirebilirsiniz.

Todoist

todoist-not-alma-uygulaması

Todoist, günümüzde en çok kullanılan not defteri uygulamalarından biridir. Üretkenliği artıran, görevleri düzenleyen ve kronolojik olarak notları filtreleyen harika özelliklerle doludur.

Platform, kendisini piyasadaki diğer benzer uygulamalardan ayırarak kullanıcılarına, tarayıcılar, e-postalar, mobil cihazlar, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için çok sayıda eklenti ve uygulama sağlıyor.

Todoist, size ücretsiz bir plan sunmaktadır. Fakat, daha gelişmiş özellikler için iki adet ücretli planı da bulunmakta: biri bireysel kullanıcılar için, diğeri de iş için.

Ana Özellikler

 • Todoist’in en güzel özelliklerinden biri, kullanıcılara sağladığı gelişmiş iş birliği özelliğidir. Kullanıcılar, notlar üzerinde çalışırken birbirleriyle kolayca iletişim kurabilirler.
 • Ayrıca, kullanıcıların ağa bağlı değilken notları üzerinde çalışma konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Bunun nedeni ise, Todoist’in bu gibi durumlarda çevrimdışı işlevselliğe sahip olmasıdır. Çevrimdışı işlevsellik ile ağa bağlı olmadan da notlarınızı düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.
 • Gerçek zamanlı veri senkronizasyonu gerçekleştirir.

Uyumluluk

Android, iOS, Web, Masaüstü Bilgisayar

Todoist‘i buradan indirebilirsiniz.


Zoho Notebook

zoho-notebook

Zoho Notebook, kullanıcılara önemli notlar oluşturma, kaydetme, birleştirme ve paylaşma imkanı veren çevrimiçi bir uygulamadır. Uygulama, temel olarak kullanıcıların notlar ve kontrol listeleri oluşturmasına, anları kaydetmesine ve ses kaydı gibi yetkinlikleri kullanmasına olanak tanır.

Notlar oluşturulduğunda, sistemin bağlı olduğu tüm cihazlarla ve bulutla anında senkronize olurlar. Kullanıcılar; metin, ses, RSS, video, belgeler ve resimler dahil olmak üzere çeşitli öğeleri notlarına entegre edebilirler.

Ayrıca Zoho Notebook, kullanıcıların gizliliğine paylaşım yaparken son derece dikkat eder. Örnek olarak, tüm belgeyi paylaşmak yerine, metnin yalnızca bir kısmını veya tek bir resmi bile paylaşabilirler. Yani, kullanıcılar paylaştıkları bilgilerin tamamen kontrolüne sahipler.

Uygulama ayrıca, kullanıcıların bir not üzerinde aynı anda çalışmasına da izin veriyor.

zoho-notebook-not-alma-uygulaması

Ana Özellikler

 • Tamamen ücretsizdir.
 • Dinamik not oluşturma özelliği mevcuttur. Uygulamayı kullanırken not almanın ve düşünceleri kaydetmenin birçok farklı yolu vardır. Metinleri karalayabilir veya renklendirebilirsiniz. Hatta bir nota, ses, kontrol listeleri veya resimler de ekleyebilirsiniz.
 • Zoho Notebook ile notları bir araya getirebilir, farklı kategorilerde sınıflandırabilir ve not defterlerindeki not kartlarını kopyalayıp taşıyabilirsiniz.
 • Kullanıcılar bir cihazdan not oluşturabilir ve daha sonra farklı bir cihazdan bu nota bir öğe veya içerik ekleyebilir. Bunun nedeni, uygulamanın notlarını tüm cihazlarda ve bulutta otomatik olarak senkronize etmesidir.

Uyumluluk

Web, Mac, Windows, Linux, iOS, Android

Zoho Notebook‘u buradan indirebilirsiniz.

Slite

slite-uygulaması-web

Slite, bulduğumuz en iyi Markdown formatında düzenleme yapabileceğiniz uygulamalardan biri. Ayrıca ücretsiz planı ile çoğu öğrenci için yeterli depolama alanı sağlıyor.

Slite, ekibiniz ile fikirlerinizi paylaşmak, bilgi toplamak ve gerçek zamanlı olarak çalışmak gibi kullanışlı özellikler sunmaktadır. Belgelerinizi ekibinizle kolayca paylaşabilir, ekibinizin ne üzerinde çalıştığını takip edebilir ve projelerinizi ileriye taşımak için geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Çok güvenli bir sistemdir. Yazdığınız her şey, varsayılan olarak şifrelenir ve bunlara yalnızca siz erişebilirsiniz.
 • Premium planı olsa bile ücretsiz sayılabilir. Çünkü, düz metin düzenleyici, bir Markdown düzenleyici, zengin bir metin düzenleyici ve bir kod düzenleyiciye ücretsiz planla da erişebilirsiniz.
 • Özel etiketler oluşturup, notların istediğiniz kısımlarını etiketleyebilirsiniz.
 • Farklı arama kriterlerine göre özel aramalar tanımlayabilir ve bunları özel arama adlarıyla kaydedebilirsiniz.
Not: Olumsuz bir özellik, notları, klasörler ve etiketler arasında sürükleyip taşıyamazsınız.

Uyumluluk

Web, Mac, Windows, Linux, iOS, Android

Slite‘ı buradan indirebilirsiniz.

Notion

notion-en-iyi-not-alma-uygulamalari

En iyi not alma uygulamaları arasında yer alan bir platform da şüphesiz ki Notion’dır. Kullanıcıların rahatça kullanabileceği basitlikte bir arayüze sahip olan Notion, ücretli programların sunduğu hizmeti hiçbir ödeme yapmadan sunar. İstediğiniz kadar sayfa açabileceğiniz, farklı formatlarla düzenleyebileceğiniz bu not alma uygulamasına bayılacaksınız.

Basit arayüzü WordPress’i oldukça andırıyor. Hatta, kullanış olarak da WordPress ile ortak noktaları mevcut. Not almanın sınırlarını aşan Notion, onlarca hazır şablonu da kullanıcılara ücretsiz olarak sağlıyor.

Notion için satın alabileceğiniz geliştirmeler de mevcut ancak bireysel kullanım için bir not uygulaması arıyorsanız hiçbir ödeme yapmanıza gerek kalmadan neredeyse tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Eğer bir ekiple birlikte iş için kullanacaksanız diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bunların haricinde, notlarınıza bağlantılar ekleyebilir, medya dosyaları yükleyebilir, farklı formatlarla süsleyebilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Neredeyse tüm özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Eğer bireysel amaçla kullanıyorsanız hiçbir ödeme yapmadan tüm not alma imkanlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu notları 5 misafir ile de paylaşabilirsiniz.
 • Oldukça kullanışlı ve basit bir arayüze sahiptir.
 • Kullanacağınızdan çok daha fazla şablona ve özelliğe sahiptir. Özellikle bireysel kullanıcılar için son derece başarılı bir uygulamadır.
 • Hatırlatıcı ve liste oluşturmak için mükemmeldir.

Uyumluluk

Web, Mac, Windows, Linux, iOS, Android

Listemizi Geliştirmeye Yardım Edin

Piyasada çok fazla not alma uygulaması var. Çoğu tavsiyede olduğu gibi, sizin için neyin işe yaradığını bulmanız gerekir. “En iyi” not defteri uygulaması, çalışma tarzınıza en iyi uyandır. Sizin de kullandığınız, memnun olduğunuz not alma uygulamaları var ise, aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Üretkenliğinizi artırmak istiyorsanız, aşağıda yer alan içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.