SEO SORGULA
Giriş Yap/Üye Ol
reklam

Fahrettin Koca: Karantina süreleri yeniden düzenlendi

Seo Magazin 05.Oca.2022 94 görüntülenme 1 yorum

fahrettin koca ijur cover GL38 cover

DUVAR - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Korona virüsü (Covid-19) salgınının seyri, karantina kuralları, tedbirler ve aşı programının ele alındığını aktaran Fahrettin Koca, "Omicron varyantı beklendiği üzere önemli bir vaka artışına neden olmuş durumda. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir" dedi.

Virüsün omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmadığını belirten Koca, "mevcut işaretlerin endişeye sebep olmadığını" söyledi.

'VAKALARIN TESTİ 5. GÜN NEGATİFSE KARANTİNA SONA ERER'

"Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir" diyen Koca şöyle devam etti:

"Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler."

'HATIRLATMA DOZU AŞILARININ ÖNEMİ ARTMIŞTIR'

 

Kişisel tedbirlerin öneminin arttığını belirten Koca, "Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Hatırlatma dozunun yapılması çağrısında bulunan Koca, "Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının önemi artmıştır. Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır" dedi.

'TEDBİRLERE UYARAK EĞİTİME DEVAM EDİLECEKTİR'

Kapalı, kalabalık ve uzun süre kalınan ortamlarda virüsün daha kolay bulaştığına dikkat çeken Koca, maske kullanımı ve sosyal mesafeye özen gösterilmesini istedi.

Yüz yüze eğitime tedbirlere uyularak devam edileceğini belirten Koca, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

 

"Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir." (HABER MERKEZİ)

Yorumlar
goodnewsadvertising
My Name Is a Aish And I Am From Turkey i Just Read This Blog Very Good Blog <a href="https://www.kwannews.com/">Amazing</a> <a href="https://goodnewsadvertising.com/">Guide </a>For Peoples Informative look like A Professional Blog.