SEO SORGULA
Giriş Yap/Üye Ol
reklam

Google Maps API Key Nasıl Alınır?

Seo Google Haber 05.Eyl.2021 144 görüntülenme 1 yorum

Eğer sitenize eklediğiniz Google haritalarda aşağıdaki şekilde bir bozukluk görüyorsanız ya Google anahtarı almadan sitenize harita ekledidiniz veya aldığınız harita API'ın kapasitesi dolmuştur. 

maps

Google MAPS API Ücretli mi?

Google MAPS API  bir süredir ücretli. Ancak Google işletme hesaplarına her ay 200 USD lik kullanım hakkını ücretsiz vermekte. Tabii bu ne kadar devam eder bilemiyoruz ancak ücretsiz alternatiflere yönelene dek, düşük trafikli sitelerin Google Maps kullanmasında bir mahsur olmayacağını söyleyebiliriz. Ücretlendirmenin şimdilik mobil cihazlar için olmadığını (yani sınırsız bedava) olduğunu da belirtelim.

Fiyatlandırma kullanıma göre belirlenir ve sadece kullandığınız kadar ödersiniz. Kullanım maliyetlerinizi dengelemek amacıyla faturalandırma hesabınıza her ay 200 ABD doları değerinde yinelenen bir kredi aktarılır. Beklenmeyen maliyet artışlarının önüne geçmek için kullanım sınırları da belirleyebilirsiniz. Google Cloud Platform Console'da mevcut API kullanımınızı inceleyebilir ve fiyatlandırma ve kullanım matrisiyle aylık faturanızı tahmini olarak hesaplayabilirsiniz. 

Aşağıda fiyatlandırma ile ilgili genel tablo yer alıyor. Gördüğünüz gibi her bir farklı işlemin, hesabınızdan ne kadar düşüm yapacağı farklılık gösteriyor. Yan,i sadece bir harita görüntüleme ile yer tarifi birbirinden farklı.

ekran resmi 2020 12 06 171525

Çoğu web sitesinde işe yarayan (hareket ettirebildiğiniz, pin atabildiğiniz ve görünümü ile oynayabildiğiniz) versiyon dinamik haritalardır. Yani ücretlendirmede işinize yarayacak kısım dinamik haritalardır diyebiliriz. Dinamik haritaların detaylarına baktığımızda:

googlemaps dinamik haritalar

Peki bir Google haritası API'sı nasıl edinirsiniz?

 

Bunu aşağıda sizler için anlattık:

1. https://console.cloud.google.com/ a tıklayın ve login olun. Buraya Google hesabı ile oturum açmalısınız. (Gmail veya Google hesabı olarak kayıtlı bir alan adı olabilir)

2. https://console.cloud.google.com/ a login olduğunuzda aşağıdaki gibi bir görünüm sizi karşılayacak. Sol taraftaki menüden, "API'ler ve hizmetler" altında yer alan "kimlik bilgileri" ne tıklayın.

 

3. Önce yeni bir proje oluşturmanız gerekecek. Projenize bir isim verin ve proje oluşturun.

 


4. Karşınıza çıkan ekranda üstte yer alan, "kimlik bilgisi oluştur" a tıklayın. 


5. Oluşturulan API kopyalanabilir şekilde karşınızda yer alıyor. Bunu kopyalayarak bir yere yapıştırın. API anahtarınızın sadece yetki verilmiş uygulamalarda çalışması için kısıtlama yapmanız gerekiyor. Bunun için, "anahtarı kısıtla" linkine tıkayın.

6. Kısıtlama ekranında (sadece benimwebsitem.com.tr web sitesinde kullanacağınızı varsaydık) "HTTP yönlendiirlenler" i seçin ve aşağıdaki URL alanında şunu yazın: *.benimwebsitem.com.tr/*

7. Tebrikler artık bir Google API anahtarınız var. Ancak son küçük bir adım daha kaldı. Bu API nin çalışacağı bir uygulamayı aktif hale getirmek. Bunun için sol taraftaki menüden, "API'ler ve hizmetler" altında yer alan "kitaplık"a tıklayın.

8. Kitaplıktan MAPS Javascript API yi bulun ve aktif hale getirin.

10. Mediapress CMS'ye koda müdahale etmenize gerek kalmadan Google Maps API Key'inizi yükleyebilirsiniz. 

Bunun için Mediapress Ayarlar > Genel Ayarlar > Google map e tıklayın.

Kaydet'e basarak, API anahtarınızı kayıt edin.

Yorumlar
https://www.seosorgula.com/
https://www.seosorgula.com/