SEO SORGULA
Giriş Yap/Üye Ol
reklam

Google search console

Seo Google Haber 29.Mar.2022 1876 görüntülenme 0 yorum
googlesearchconsole
Google Arama'daki performansınızı iyileştirin
Search Console araçları ve raporları hem sitenizin Arama trafiğini ve performansını ölçmenize hem de sorunlarını çözmenize yardımcı olarak Google Arama sonuçlarında en güzel şekilde görünmesini sağlar.
Arama Analizi ile içeriğinizi optimize edin
Hangi sorguların kullanıcıları sitenize getirdiğini görün. Sitenizin Google Arama'daki konumunu, gösterimlerini ve tıklamalarını analiz edin.

Google Search Console, Google tarafından sunulan ve Google Arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemenize, yönetmenize ve sorunları gidermenize yardımcı olan ücretsiz bir hizmettir. Google Arama sonuçlarına eklenmek için Search Console'a kaydolmanız gerekmez, ancak Search Console, Google'ın sitenizi nasıl gördüğünü anlamanıza ve iyileştirmenize yardımcı olur.

Search Console, aşağıdaki işlemler için araçlar ve raporlar sunar:

  • Google’ın sitenizi bulabildiğini ve tarayabildiğini onaylama.
  • Dizine ekleme sorunlarını düzeltme ve yeni veya güncellenmiş içeriğin yeniden dizine eklenmesini isteme.
  • Siteniz için Google Arama trafik verilerini görüntüleme: sitenizin Google Arama'da görünme sıklığı, sitenizin gösterilmesini sağlayan arama sorguları, arama yapanların bu sorgular için ne sıklıkta tıklama yaptıkları ve daha fazlası.
  • Google; sitenizde dizine ekleme, spam veya başka sorunlarla karşılaştığında uyarılar alma.
  • Web sitenize hangi sitelerin bağlantı verdiğini gösterme.
  • AMP, mobil kullanılabilirlik ve diğer Arama özellikleriyle ilgili sorunları giderme.

Search Console'u kimler kullanmalı?

Bir web sitesi olan herkes. Genel amaçlı kullanıcılardan uzmanlara, yeni başlayanlardan ileri düzeyde bilgi sahibi olanlara kadar Search Console herkese yardımcı olabilir.

  • İşletme sahipleri: Search Console'u kendiniz kullanmayacak olsanız bile, bu hizmetten haberdar olmanız, sitenizi arama motorları için optimize etmenin temelleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve Google Arama'da hangi özelliklerin kullanılabildiğini bilmeniz gerekir.
  • SEO uzmanları veya pazarlamacılar: Dijital pazarlamaya odaklanmış biri olarak, web sitenizin trafiğini izlemeniz, sıralamanızı optimize etmeniz ve sitenizin arama sonuçlarındaki görünümüyle ilgili kararları bilgili şekilde vermenizde Search Console size yardımcı olacaktır. Web sitesiyle ilgili teknik konudaki kararları etkilemek ve Analytics, Google Trendler ve Google Ads gibi diğer Google araçlarıyla birlikte ileri düzey pazarlama analizleri yapmak için Search Console'daki bilgileri kullanabilirsiniz.
  • Site yöneticileri: Site yöneticisi olarak, sitenizin sağlıklı şekilde çalışmasıyla siz ilgilenirsiniz. Search Console; sunucu hatalarını, site yükleme sorunlarını ve saldırı, kötü amaçlı yazılım gibi güvenlik sorunlarını kolayca izlemenizi ve bazı durumlarda çözmenizi sağlar. Ayrıca bunu, arama performansıyla ilgili olarak, yaptığınız site bakımı veya düzenlemelerinin düzgün şekilde işlediğinden emin olmak için de kullanabilirsiniz.
  • Web geliştiriciler: Siteniz için asıl işaretlemeyi ve/veya kodu oluşturuyorsanız Search Console işaretlemeyle ilgili sık karşılaşılan sorunları (yapısal verilerdeki hatalar gibi) izlemenize ve çözmenize yardımcı olur.
Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.