SEO SORGULA
Giriş Yap/Üye Ol
reklam

Google sıralaması yükseltme

Seo Google Haber 20.Haz.2021 55 görüntülenme 0 yorum

Trafikte bir düşüşü doğrulamak için bir inceleme yaptıktan sonra, SEO’nuzu tekrar izleyebilmeniz için düzeltilebilecek bazı tipik sorunlar (yönlendirmeler, eksik sayfalar ve protokol ve alan adı sorunları gibi) vardır.

Yeni bir web sitesi oluştururken, SEO’nuzu ve organik trafiğinizi korumak ve iyileştirmek önemli bir tasarım hedefi olmalıdır. Bu, SEO ve web sitesi tasarımının birlikte nasıl çalıştığını ve site geçişi için dikkatli bir planlama yapmayı net bir şekilde anlamanızı gerektirir . Her şey doğru şekilde yapılırsa, sıralamaları ve trafiği korumalı (ve iyileştirmelisiniz).

Ne yazık ki, gerçek dünyada, bu genellikle ne olmaz. Site başlattı. Organik trafik tankları. Ve sonra panik kurar. Ne yazık ki, her hafta böyle bir çağrı alırım. Çoğu zaman küçük işletme sahiplerinden, organik trafiğin kaybolduğu, satışların veya satışların yavaşladığı ve işi riske attığı anlamına gelir.

Her şeyin kaybedilmediğini ve vakaların çoğunda, trafik kaybından suçlanan birkaç olağan şüphelinin olduğunu fark etmek önemlidir. Bu makalede, bir web sitesi tasarımı yanlış gittiğinde trafik ve sıralamanın nasıl teşhis edileceğini ve kurtarılacağını ele alıyorum.

Adım 1 – Bilgi Toplanması

Burada çok fazla ihtiyacımız yok ama ideal bir dünyada aşağıdakileri isteriz:

  • Google Analytics
  • Google Search Console
  • Lansman tarihi
  • Web Sitesi URL’si
  • Tarihi veya alternatif URL’ler
  • Tarihi anahtar kelime sıralaması (varsa)

Adım 2 – Doğrulama

Artık Google Analytics ve Search Console’a dalma ve trafik düşüşünü gözden geçirme zamanı. Burada aradığımız şey, yeniden tasarlamanın gün veya haftasına başlayan bir düşüş. Bu düşüş, yavaş ve sabit veya genellikle ani, keskin bir düşüş olabilir.

Örnek olarak, aşağıdaki resimde yüzde 90 trafik düşüşü gösterilmektedir. Bu bir yardım için başarısız bir yeniden tasarlandı. Bu olaydan sonra bizimle bağlantı kurdular ve yoluna devam etmelerine yardımcı olacak bazı pro bono çalışmaları yaptık. Bu, muhtemelen gördüğüm en kötü durumdu, ama organik trafikte ne kadar kötü bir şeyin ters gidebileceğini gösteriyor.

trafik düşüş tablosu

Buradaki ilk bağlantı noktanız Google Analytics olmalıdır:

Google Analytics> Edinme> Tüm Trafik> Kanallar

Trafikte büyük bir düşüşü daha doğrulamak için yalnızca organik trafiğe veya çeşitli kanallara bakabiliriz. Organik bir düşüş ve diğer kanalların göreceli olarak etkilenmediğini görürsek, bu daha sonra yeniden tasarlamanın burada suçlu olduğunu gösterir.

Google Search Console ve anahtar kelime sıralamanız varsa, bunlar, bırakma tarihini onaylamanıza yardımcı olmak için incelenebilir.

Adım 3 – Zararları Anlamak

Bir şeyleri iyileştirmeyi ummadan önce, analiz ve iyileştirmelerimizde bize yardımcı olacak kayıpları anlamamız gerekir. Bunu yapmak için anahtar kelime sıralamalarını ve en çok etkilenen sayfaları daha iyi anlamak istiyoruz.

Sıralamalar
Eğer geçmiş sıralama verileriniz varsa, pozisyonların kaybolabileceği bazı kilit alanlara genel bir bakış için bu raporları çalıştırın. Tarihi anahtar kelime sıralamasının bulunmadığı yerlerde, bazı popüler SEO araçları analiz için geçmiş sıralama verilerini sağlayabilir. Alternatif olarak, site sahibi genellikle sıralamak için hangi anahtar kelimeleri kullandıklarına dair bir fikre sahip olacaktır – bu çok bilimsel değildir, ancak bize bir fikir verebilir (mevcutsa Search Console’da doğrulamak için bakabiliriz).

Açılış sayfası trafiği
Aşağıdakilerden önce ve sonra karşılaştırmak isteyeceğiz:

Google Analytics: Davranış> Site İçeriği> Açılış Sayfaları

Geçişten bu yana birkaç hafta (veya daha uzun) varsa, önceki döneme göre karşılaştırabiliriz ve hangi sayfaların en fazla trafiği oluşturduğunu görebiliriz.

Bu, sayfa adlarının yeniden tasarlanmasında değiştiği kadar zor olabilir. Dolayısıyla, en fazla trafik alan ve alan sayfaları tespit etmeli ve bunları yeni sitenin karşılığına göre karşılaştırmalısınız.

En kötü senaryoda, önceki sitede mevcut olan ancak yeni sitede oluşturulmamış içerik veya sayfalar bulabiliriz. İçerik yok. Trafik yok. İçerik yeni sitede mevcutsa ancak trafik almıyorsa, daha fazla teknik bir konuya bakıyor olabiliriz.

Bu büyük bir site ise, bu bilgileri bir elektronik tabloya koymanıza yardımcı olabilir, böylece eski ve yeni sayfaları kolay başvuru için eşleştirebilirsiniz.

Sitenin önceki versiyonunu görüntülemek için Wayback Machine’i kullanmanın büyük bir hayranıyım: https://web.archive.org/. Bu araçla, sıralama yapan sayfalara bir göz atabilir ve yeni sitede ilgili sayfalarla karşılaştırabiliriz. Yine, bu, sayfalarda fiziksel değişiklikleri anlamamıza yardımcı olabilir.

4. Adım – Olağan Şüpheliler

Kayıpları anlayarak, ortak sorunlara ve her senaryoda doğru bir şeyler koymak için neler yapabileceğimize bakabiliriz.

Yönlendirmeleri
Yönlendirir. Eksik veya yanlış yapılandırılmış olsun, gördüğümüz en yaygın sorun. Yeni bir site başlatırken, tüm önemli sayfalar için aşağıdakilerden birini yapmak istiyoruz:

  • URL’leri aynı tutun (ideal)
  • 301 eski sayfadan yeni sayfaya yönlendir

Bunu test etmenin kolay bir yolu, bir önceki siteden (analytics veya Wayback Machine’den) en fazla 10 trafik URL’sini bir araya getirmek ve bu sayfaları bir tarayıcıda ziyaret etmeye çalışmaktır. Yönlendirme yoksa, o zaman bu sorunun bir parçasıdır.

Sayfalar yönlendirirse, doğru sayfaya 301 yönlendirmesi gördüğünüzden emin olmak için ScreamingFrog veya herhangi bir çevrimiçi HTTP başlık aracı gibi bir araçta (pek çok ücretsiz kullanılabilir) kontrol etmeniz gerekir.

Son zamanlarda konuştuğum bir site sahibi SEO temel bir kavrayış vardı ve yönlendirmeler test etmişti, bu yüzden tamam olduklarından emin oldu. Başlıkları kontrol ettiğimde hepsi 302 geçici yönlendirme oldu. Bu konu sabitlendi ve trafik orijinal seviyelere tırmanmaya başladı.

Yakın zamanda gerçekleşen başka bir işte, şirket içi pazarlama ekibi tüm eski URL’leri test etmiş ve hepsinin yerinde 301 yönlendirmesi olduğunu görebilmiştir. Ne yazık ki, yönlendirildikleri sayfaları kontrol etmediler, çünkü bunların hepsi 404’dü.

Bu uçtan uca test etmeniz gerekiyor. Bir tarayıcıda. Bir tarama aracında. Tüm eski URL’leri test edin. Yönlendirilmiş sayfaları test edin. Tüm önemli yönlendirmelerin çalıştığından ve doğrulandığından emin olun.

Eksik sayfalar
Bir diğer yaygın sorun da, daha önce gerçekleştirilen içeriğin artık sitede bulunmamasıdır. İçerik mevcut değilse, o zaman sıralama yapamazsınız. Tüm yüksek trafik içeriğinin mevcut olduğundan ve doğru yönlendirmelerin yerinde olduğundan emin olun.

Bu biraz daha manuel bir çaba gerektirebilir, ancak Adım 3’te belirttiğiniz yüksek trafik sayfalarında çalışın ve neler olup bittiğine dair bir fikir edinebilirsiniz. Bu sayfalar artık sadece 404 veya genel bir sayfaya (ana sayfa ölü bir hediye) yönlendiriyorsa, büyük olasılıkla bir içerik sorununuz olur.

İçerik değişiklikleri İçeriğe yapılan
değişikliklerin de bir etkisi olabilir. Bir sayfa varsa ancak içerik değiştiyse, niteliksel bir inceleme yapmanız gerekir. Yeni sayfa eski sayfa kadar iyi mi? Ne değişti? Web arşivi arkadaşın burada.

Protokol ve alan adı sorunları
Siteniz daha önce http://example.com adresindeyse ve yeni siteyle protokol (https), alt alan (www) veya alan adında değişiklikler yaparsanız, yönlendirmeleriniz bunu dikkate almalıdır. https://www.example-2.com, http://example.com ile aynı değildir. Burada, yönlendirmelerinizin nasıl bir araya getirildiğini ve alan, alt alan ve protokolle ilgili detaylara dikkat edilmesini dikkatle gözden geçirmeniz yeterlidir.

Tarihi değişiklikler
2018’de, birçok sitenin, genellikle protokolde, etki alanı adında ve alt etki alanlarında yapılan birçok değişiklikle, birkaç tane daha yinelemesi vardır. Göçün görünüşte iyi işlendiği, ancak trafiğin hala düştüğü durumları gördük. Nedeni, dikkate alınmamış olan tarihi bir alan değişikliği ile ilgili olmaktan çıktı.

Örnek olarak:

2008 – 2016 sitesi www.example.com
2016 – 2017 – www.example-2.com sitesi kullanılarak www.example.com 301 yönlendirildi.

2018 yılında yeni bir site başlatıldığında, göç eskiden yeniye doğru bir şekilde ele alındı, ancak geliştiriciler önceki alan hakkında hiçbir bilgiye sahip değildi ve bu tarihi yönlendirme hiçbir zaman yerine oturmamıştı. Maalesef, bir anahtar örnekte, 10 yılı aşkın geçmişi olan orijinal alan kayboldu.

Buradaki paket, bu başlangıç ​​tasarımından önce geriye doğru bakmak ve herhangi bir tarihsel alandaki değişiklikleri anlamak ve yönlendirmek.

Teknik sorunlar
Bazen yeni site iyi bir araya getirilmiyor ve sorunlar yeni sitenin teknik optimizasyonu ile ilgilidir. Tarama sorunları, kanonik URL’ler, endeksleme – yanlış gidebilecek pek çok şey var. Bu durumda, teknik SEO’nun yüzde 100’e çevrildiğinden emin olmak için bir SEO ve web sitesi denetimi yapmak isteyeceksiniz .

Optimizasyon sorunları Teknikte
olduğu gibi, bazen optimizasyon eskiden yeni siteye geçmez. Ne yazık ki, hala tüm sayfalarda aynı sayfa başlığı olan siteleri ve henüz doğru yapılmayan diğer gerçek temelleri görüyoruz. Sitenizi tarar ve temel bilgilerin doğru şekilde yapıldığından emin olun.

Türbülans
Burada dikkate alınması gereken başka bir şey, bir web sitesi göçünün sahip olabileceği etkidir. Bu benim kurumumda türbülans dediğimiz bir şey. Daha büyük ve karmaşık olan site, daha fazla türbülansı görebiliyoruz. Buradaki ana nokta sabırlı olmaktır. Her şeyi kontrol et. Her şeyi iki kere kontrol et. Ancak eğer trafik her şey iyi durumda olduğundan emin olduğunuz sürece birkaç hafta boyunca biraz zıplıyorsa, yeni sayfalar indekslenirken ve daha eski sayfalar dizinin dışına çıkarken sabit kalıyor.

Adım 5 – Herşey yolunda mı görünüyor?

Böylece yeni sitenizi yayınladınız. Katı bir göçmen planın vardı. Herşeyi kontrol ettin ve sorun yok. Ancak, hala trafiği kaybediyorsunuz. Ne verir?

Analytics Analizleriniz
doğru bir şekilde kuruldu mu? Tüm sayfaların doğru şekilde etiketlendiğinden ve sayfa görüntülemelerini rapor ettiğinden emin olun. AMP sayfaları gibi son değişiklikleri dikkate alın.

Algoritma Değişikliği
Web siteniz bir Google Algoritması değişikliğinin zaman aralığında mı başladı? Panguin Aracı , tüm Google güncellemeleri bir zaman çizelgesine analitik raporlar harita sağlar. Bu aracı kullanarak, trafiğinizin belirli bir algoritma güncellemesiyle sıralı olup olmadığını belirtebilirsiniz.

Mevsimsellik
Trafiğiniz her zaman yılın bu döneminde aşağı doğru dönüyor mu? Önceki yıllara ait analizleri ve Google Eğilimler’i inceleyerek, bunun yalnızca doğal bir düşüş olmadığını unutmayın.

SERP değişiklikleri
Arama motoru sayfa düzenlerindeki değişiklikler organik trafiği etkileyebilir. Öne çıkan snippet’ler, hatta üç ila dört reklam arasında yapılan geçiş, tıklamalarda etkili olabilir. Burada hafifletici faktörler olmadığından emin olun.

Manuel ceza
Eğer SEO’nuz her zaman gıcırtılı olmamışsa, elinizde bir cezanız olmadığını kontrol etmeye değer. Search Console’a giriş yapın ve manuel işlemlere göz atın.

Güvenlik sorunları / Hacking
Hacking ve güvenlik sorunları trafiği de etkileyebilir. Siteniz saldırıya uğradıysa, Search Console’da bir bildirim almanız gerekir ve SERP listeleriniz muhtemelen “Bu site saldırıya uğramış olabilir” veya “Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir” URL’nizin altında olabilir. Google bunu her zaman almaz, bu yüzden bir site çalıştırın: URL’nizin dizine eklenmiş sayfaları incelemesi ve şüpheli bir şey belirlemesi için komut.

Parkurda Geri Gelmek

İdeal bir dünyada, kendimizi bu durumda asla bulamazdık. Biz Bilmemiz gereken her şeyi biliyorum sağlayacak SEO ve web tasarımı ve özenle SEO korumak için bir site göç için plan .

Ancak, kendinizi bu istenmeyen durumda bulursanız, o zaman buradaki adımları izleyerek SEO’nuzu tekrar takip etmenize ve bir kez daha küçük işletme SEO’nuza ulaşmanıza yardımcı olmalısınız .

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.