SEO SORGULA
Giriş Yap/Üye Ol
reklam

Hamilelikte Mide Yanması

Seo Sağlık 08.Nis.2022 1083 görüntülenme 0 yorum

hamilelikte mide yanmasi ne iyi gelir

Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelik sırasında yaşanılan rahatsızlıkların en büyüğü için mide bulantısı demek doğru olacaktır. Bulantı artarak anne adayında mide yanmasına dönüşmektedir.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Oluşur?

Hamilelik döneminde görülen değişiklerin en çok belirtisi hormonsal olarak görülmektedir. Hamilelikte ki hormonların değişmesiyle sindirim de de problemler yaşanmaktadır. Anne adayı tükettiği besinleri bu sebeple sindirmekte sorun yaşayıp mide bulantısı ile karşılaşmaktadır. Bu ilerleyen süreçte hamilelikte mide yanması rahatsızlığını beraberinde getirmektedir. Son aylar da yaşanılan mide yanması ise bebeğin büyüyüp mideyi sıkılaştırması sonucuyla oluşmaktadır.

Mide Yanması Hamilelikte Nasıl Tedavi Edilir?

Mide yanması problemi yaşayan anne adayları bu süreçte bol yürüyüş ve sıvı tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Öğünleri artırıp daha az yemek tüketmelilerdir. Hamilelikte yaşanılan mide yanması ile anne adayı vücut duruşuna da özen göstermelidir. Midenin kabul etmediği ve anneyi daha çok rahatsız eden besinlerden uzak durulmalıdır. Hamilelikte yaşanılan mide yanmasının bebek için zararlı bir durum değildir. Aksine sindirilemeyen besinler bebeğin beslenmesi için sağlıklı olmaktadır.

 

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir

Gebelikte mide yanmasına ılık süt iyi gelir. Bunun yanı sıra meyve tüketimi de mide yanmasını azaltır ve mideyi rahatlatır. Badem lifli bir gıda olduğu için midenizin yanmasına iyi gelecektir. Gebelik süresince mide yanmasını arttıran besinlerden uzak durulmalıdır.

 

Hamilelikte mide yanması neden olur

Hamileliğe genellikle hamileliğin salgıladığı hormonlar ve bebeğin anne karnındaki baskısı neden olur. Gebeliğin hormonlarından biri olan progesteron, metabolizmada sindirimi yavaşlatır, besinler kana karışır ve mide gecikir. Bunun sonucunda hamilelikte mide yanması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.