SEO SORGULA
Giriş Yap/Üye Ol
reklam

Google'ın sitenizi nasıl gördüğünü öğrenin

Seo SEO 17.Tem.2021 69 görüntülenme 0 yorum

İçeriğinizi arama için uygun hale getirmek, içeriğinizi daha alakalı kullanıcıların görüntülemesini sağlayacağından önemlidir. Buna arama motoru optimizasyonu (SEO) denir ve bu şekilde sitenizle ilgilenen daha fazla sayıda kullanıcı sitenize gelebilir. Google Arama sayfanızı anlama konusunda sorun yaşarsa muhtemelen önemli bir trafik kaynağınız eksik demektir.

Bu kılavuzda, sitelerinin Google Arama ile iyi bir şekilde çalıştığından emin olmak için geliştiricilerin yapabileceklerine yer verilmektedir. Bu kılavuzdaki öğelere ek olarak, sitenizin güvenlihızlıherkes tarafından erişilebilir olduğundan ve tüm cihazlarda çalıştığından emin olun.

Başlamak için, sitenizi Mobil Uyumluluk Testi ile test ederek Googlebot’un sitenizi nasıl gördüğünü öğrenin. Google'ın web tarama botu olan Googlebot, yeni ve güncellenmiş sayfaları keşfederek bunları Google dizinine ekler. Süreç hakkında daha fazla bilgi için Google Arama'nın İşleyiş Şekli bölümüne gidin.

Googlebot’un tarayıcıda gördüğünüz her şeyi her zaman görmediğini öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, sayfa Googlebot tarafından desteklenmeyen bir JavaScript özelliğini kullandığından Googlebot bu sayfada resimler olduğunu bilmez.

 

Bir kullanıcının sayfayı nasıl gördüğü burada gösterilmiştir. Kullanıcılar resimleri ve metni tarayıcıda görebilirler.

6 farklı kedi resmi gösteren bir web sitesi. Web sitesinin başlığı
           Sevimli kedi günlükleri'dir.

 

Googlebot, bağlantıları, site haritalarını ve yönlendirmeleri izleyerek URL’den URL’ye gider. Googlebot, her URL’yi sitenizde gördüğü ilk ve tek URL'ymiş gibi işler. Googlebot’un sitenizdeki tüm URL’leri bulabildiğinden emin olmak için:

 • Geçerli bir URL ile birlikte <a href> kullanın. Sitedeki tüm sayfalara, bulunabilir başka bir sayfadaki bir bağlantı aracılığıyla ulaşılabildiğinden emin olun. Yönlendiren bağlantı, hedef sayfayla ilişkili metni ya da resimler için bir alt özelliği içermelidir. Taranabilir bağlantılar href özellikli etiketlerdir.
 • Googlebot’un sitenizi daha akıllı bir şekilde taramasına yardımcı olmak için bir site haritası oluşturun ve gönderin. Site haritası; sitenizdeki sayfalar, videolar, diğer dosyalar ve bunlar arasındaki ilişkilerle ilgili bilgi sağladığınız bir dosyadır.
 • Yalnızca bir HTML sayfası olan JavaScript uygulamaları için her bir ekranın veya bağımsız içerik parçasının bir URL'ye sahip olduğundan emin olun.

Googlebot, JavaScript’i çalıştırırken, tarayıcıların içeriğinize nasıl eriştiği ve bunları nasıl oluşturduğuyla alakalı olarak sayfa ve uygulama tasarımında dikkate almanız gereken bazı farklılıklar ve sınırlamalar ortaya çıkacaktır. JavaScript SEO ile ilgili temel kavramlar veya Arama ile ilgili JavaScript sorunlarını düzeltme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Googlebot’un tarama, oluşturma ve dizine ekleme işlemleri sırasında JavaScript’i nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

Google’ın yeni veya güncellenmiş sayfalarınızı hızlı bir şekilde bulmasını sağlamak için:

Sayfanızın dizine eklenmesiyle ilgili sorun yaşamaya devam ederseniz sunucu günlüklerinizde hata bulunup bulunmadığını kontrol edin.

Googlebot yalnızca metin olarak görünen içeriği bulabilir. Örneğin, Googlebot videolardaki metinleri göremez. Google Arama’nın sayfanızın neyle ilgili olduğunu anladığından emin olmak için:

 • Görsel içeriğinizin metin biçiminde ifade edildiğinden emin olun. Örneğin, gömlek resimlerinden oluşan bir liste içeren ancak her bir resim hakkında metin bağlamı içermeyen bir ürün sayfası yetersizdir. Ürün kategorisi sayfası, her resim için metinsel açıklamalar içermelidir.
 • Her sayfanın bir açıklayıcı başlığı ve meta tanımı olduğundan emin olun. Benzersiz başlıklar ve meta tanımlar, Google’ın sayfalarınızın kullanıcılarla ne yönden alakalı olduğunu göstermesine yardımcı olur ve bunun sonucunda arama trafiğiniz artabilir.
 • Semantik HTML'yi kullanın. Googlebot; HTML, PDF içeriği, resim ve videoları dizine eklerken eklenti (örneğin, Java veya Silverlight) gerektiren içerikleri ya da bir tuvalde oluşturulan içerikleri dizine eklemez. İçeriğiniz için eklenti kullanmak yerine, mümkün olduğunca semantik HTML işaretlemesini kullanın.

Googlebot, sitenizin veya içeriğinizin birden fazla sürümü olduğunu otomatik olarak bilmez. Örneğin, sitenizin mobil ve masaüstü sürümü veya uluslararası sürümleri. Google’ın kullanıcılara doğru sürümü sunduğundan emin olmak için şunları yapabilirsiniz:

Googlebot’u birkaç şekilde engelleyebilirsiniz:

 • Googlebot’un sayfanızı bulmasını engellemek için içeriğinize erişimi, giriş yapan kullanıcılarla sınırlandırın (örneğin, bir giriş sayfası kullanın veya sayfanızı şifre korumalı yapın).
 • Googlebot’un sayfanızı taramasını engellemek için bir robots.txt oluşturun.
 • Googlebot'un sayfanızı dizine eklemesini engellemek ancak taramasına izin vermek için noindex etiketi ekleyin.

İçeriğiniz Google Arama’da görünmüyorsa ve gösterilmesini istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın:

 • URL denetleme aracıyla, Googlebot’un sayfaya erişip erişemediğini kontrol edin.
 • Googlebot'un sitenizi taramasını yanlışlıkla engelleyip engellemediğinizi görmek için robot.txt dosyanızı test edin.
 • HTML’nizin meta etiketlerinde noindex kurallarının olup olmadığını kontrol edin.

Arama sonuçlarındaki bir yemek tarifi bandı. Bantta farklı turta türleriyle
     ilgili 2 kart gösteriliyor. Video oynatmak için sonuçları tıklayabilirsiniz.

Zengin sonuç, sitenizin Arama sonuçlarında daha fazla öne çıkmasına yardımcı olabilecek stil, resim veya diğer etkileşimli özellikleri içerebilir. Bir sayfada yapılandırılmış veriler kullanıp sayfanın anlamı hakkında açık ipuçları sağlayarak Google’ın sayfanızı daha iyi anlamasına ve Arama’da sayfa için zengin sonuçlar göstermesine yardımcı olabilirsiniz. Nereden başlamanız gerektiğinden emin değilseniz kullanılabilir özellikler galerimizi keşfedin.

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.