SEO SORGULA
Giriş Yap/Üye Ol
reklam

Seo uzmanı

Seo SEO 03.Nis.2022 49 görüntülenme 0 yorum

seo uzmani nedir

SEO Nedir?

SEO” Açılımı (Search Engine Optimization) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Anlamı: Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralama alması ve taraması için yapılan birtakım teknik işlemleri kapsar.

SEO, bir web sitesini arama motoru standartlarına göre iyileştirmek ve teknik anlamda tekrar düzenlemektir.  SEO’nun amacı arama motorlarında hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmaktır.

SEO, arama motorlarındaki görünürlüğü artırmak ve web sitesine ziyaretçi çekmek için yapılan tüm optimizasyon çalışmaları olarak tanımlanabilir. SEO ile yükselmenin ve ziyaretçilere ulaşmanın keyfini çıkarın!


SEO uzmanı nedir?

SEO Uzmanı kimdir? sorusu için seosorgula gibi seo danışmanı / uzmanı siteler sayesinde yanıtlarsak:

SEO Uzmanı, internet sitelerini Google başta olmak üzere Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarına göre optimize eden, kullanıcı deneyimini geliştirmek için çeşitli düzenlemeler yapan, sayfalarınızı yazılımsal olarak iyileştiren ve içeriklerinizi yine son kullanıcıya göre ayarlayan kişidir.

 


SEO uzmanı ne kadar maaş alır?

SEO uzmanı maaşları deneyim ve tecrübeye göre farklılık gösterir. Ayrıca şirketin mevcut durumu ve büyüklüğü de alacağınız miktarı belirleyecektir. Herhangi bir Freelance SEO uzmanı yani serbest çalışanlar, yüksek rakamlara eğitmenlik ve danışmanlık hizmeti verebilir. Ortalama olarak net maaş aralıkları şu şekildedir:

SEO Assistant Maaşı: 2500 – 3000 TL

SEO Uzmanı Maaşı: 3000 – 4500 TL

SEO Manager Maaşı: 4500 – 6000 TL

Head of SEO Maaşı: 6000 – 8000 TL

Ortalama Aylık Maaş 3.620₺ ‘ dir. 

Junior (Jr.) ve Senior (Sr.) Seo uzmanları en popüler mesleklerler arasındadır.

SEO uzmanı olmak için yeterli donanıma ve teknik bilgiye sahip olmanız gerekir. Genel seo terimlerini öğrendikten sonra yabancı kaynakları  ve algoritma güncellemelerini takip etmeli, bol bol denemeler yaparak kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Bir web sitesi / wordpress blog kurarak işe başlayabilirsiniz.

Donanımlı ve başarılı bir Google SEO Uzmanı kendi tekniklerini geliştirir ve her zaman iyi bir kullanıcı deneyimine odaklanır. SEO uzmanı olmak sanıldığı kadar kolay değildir…

SEO uzmanı olmak için herhangi bir resmi eğitim & öğretim programı bulunmamaktadır. Çeşitli akademiler ve dijital kurumlar, sertifikalı eğitim verebilir ancak uygulamada bir geçerliliği yoktur.

SEO Uzmanı Aranıyor Hakkında:

SEO İş İlanları Aranan Özellikler:

Meraklı ve yaratıcı,

Yenilikçi ve gelişime açık,

Tercihen HTML + PHP + JavaScript kodlama bilgisine sahip,

E-Ticaret, tasarım, yazılım veya sosyal medya alanında temel düzey bilgi,

Analitik düşünebilen,

Problem çözme becerisi olan,

Tercihen üniversite mezunu,

En az başlangıç seviyesinde ingilizce,

Türkçe imla ve dil bilgisi kurallarına hâkim,

 Seo uzmanı / danışmanı  için seosorgula.com gibi iş ilanları sitelerinde bu mesleğe ait kişilerin mezun olduğu TOP5 Üniversite:

 İstanbul Üniversitesi

 Anadolu Üniversitesi

 Sakarya Üniversitesi

 Kocaeli Üniversitesi

 Yıldız Teknik Üniversitesi

olarak gözlemlenmiştir.

Mezun Oldukları TOP5 Bölüm:

 Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama

 İşletme

 Bilgisayar Programcılığı

 Yönetim Bilişim Sistemleri

 Bilgisayar Mühendisliği

Dijital Pazarlama ve SEO ile alakalı en uygun bölüm: Yeni Medya ve İletişim Bölümü diyebiliriz. Bu bölüm çeşitli özel üniversitelerde yeni yeni yer edinmeye başlamıştır.

Ayrıca istatistiklere göre seo danışmanları alternatif olarak;

 

Bilişim (IT) sektöründe Bilgi İşlem, İş Analisti, Reklam & Pazarlama ve AR-GE – İş Geliştirme gibi departmanlarda çalışmaktadır. Cinsiyete göre dağılımı %80 erkek – %20 kadın.

Sahip oldukları yetenekler arasında sosyal medya yönetimi, reklam analizi, html5 ve css3 programlama dilleri yer alır.

Verilerin dağılımında 500 kişi esas alınmıştır.

Gerçekten de bir seo uzmanı neler yapar? Web sitenizde ne gibi düzenlemeler gerçekleştirir gelin hep beraber öğrenelim. Site içi SEO ve site dışı (backlink) olmak üzere iki bölümde arama motoru optimizasyonu işlemleri gerçekleşir.

Rakip & Sektör Analizi: SEO Analiz işlemleri. Anahtar kelime araştırması ve rakip sitelerin incelenmesi adımı.

Site içi teknik seo: Responsive tasarım (mobil duyarlı), SSL Sertifikası (https), w3c doğrulama, dolaşım menüsü, site içi dahili linkler, robots.txt, sitemap (site haritası), favicon, logo, heading (h1-h6) etiketleri, başlık, meta etiketler ve açıklama vs. teknik seo adımları arasındadır.

Seo uyumlu içerik yazımı: Kullanıcının ihtiyaçlarına karşılayan okunabilir, faydalı, özgün ve farklı içerikler üretin. Sektörünüzde en çok aranan sorulara cevap verin. Uzun paragraflardan kaçının ve en az 1 adet görsel kullanın.

İçerik geliştirme: Varolan içeriklerin güncellenmesi, yazım hatalarının düzeltilmesi, ek bilgilerin ilave edilmesi…

Yazılım ve tasarım geliştirme: Kullanıcı dostu UX bir temaya sahip olun. Ziyaretçiler, sitenizde kaybolmamalı, yönlendirmeler basit ve anlaşılabilir olmalıdır. Ayrıca etkileşim yaratabilmek adına kullanıcıları, yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz. İnsanları rahatsız eden her türlü pop-up’lardan kaçının!

SEM (Arama Motoru Pazarlaması): Google ve Yandex Reklamları,

Sosyal medya desteği: Facebook, Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya hesapların yönetimi ve reklam kampanyalarının optimizasyonu,

Backlink inşası: Doğal ve organik geri bağlantıların sağlanması.

SEO Uzmanı Sıkça Sorulan Sorular

SEO uzmanı kimdir?

Seo uzmanı, web sitelerini arama motoru standartlarına göre yeniden düzenleyen ve optimize eden kişilere denir. "SEO" ise dijital pazarlamanın bir alt koludur.

SEO uzmanı ne değildir?

SEO uzmanı neler yapar?

SEO uzmanı seçerken nelere dikkat edilmeli?

SEO Uzmanı Seokaos ile Kurumsal Çözümler!

Sizlere İstanbul’da kurumsal olarak hizmet veren bir firmadan bahsetmek istiyoruz. En iyi SEO Uzmanları arasında gösterilen SEO Kaos, Google ve Yandex arama motorlarına göre ilk sayfa garantili seo çalışmaları yapar.

Şirketinizi (işletmenizi) büyütmenin, internette var olmanın yolu ‘SEO Optimizasyonu’ yaptırmaktan geçiyor. Müşterileriniz ve satışlarınız ancak alanında deneyimli bir seo danışmanı ile artacaktır. SEO uzmanı seçerken dikkatli olmanızda fayda var! Bu kişilerin önce referanslarını inceleyin ve sonrasında etik bir çalışma yapıp yapmadığından emin olun. Seokaos.com bu alanda uzman bir kadrodan oluşuyor! Web tasarım, Google Ads ve sosyal medya gibi ek hizmetler ile hızlı sonuçlar almanızı sağlıyor. Yükselme garantili %100 Uygun fiyat ve 7/24 hizmet için web sayfasını hemen ziyaret edin.

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.